Opłata ewidencyjna

 

Szanowni Państwo,

w nawiązaniu do Dz. U. Nr 227 poz 2254 z 2003 r. oraz informacji umieszczonej na stronie MSWiA w sprawie opłaty ewidencyjnej, że "Opłata nie stanowi przychodu pobierającego. Opłata jest przez niego wyłącznie pobierana i przekazywana, w całości na rachunek środka specjalnego." Wyjaśniamy, że opłata ewidencyjna jest przychodem pozabudżetowym. Więc nie jest dochodem budżetowym Dowód poniżej.

......§ 10. Podstawą gospodarki finansowej środka specjalnego jest roczny plan finansowy, sporządzany zgodnie z art. 21 ust. 3-5 ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2003 r. Nr 15, poz. 148 z późn. zm.3)), obejmujący: 1) przychody określone w art. 80d ust. 2 i 3 oraz art. 100d ust. 2 ustawy; 2) wydatki związane z utworzeniem, rozwojem i funkcjonowaniem centralnej ewidencji pojazdów i centralnej ewidencji kierowców....... Cytat z komentarza do rozporządzenia: .....Wobec powyższego wejście w życie rozporządzenia nie spowoduje dodatkowych skutków finansowych dla budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego. Będzie miało natomiast wpływ, poprzez określenie wysokości opłat ewidencyjnych, na przychody środka specjalnego, z których finansowane będą wydatki związane z utworzeniem, rozwojem i funkcjonowaniem centralnej ewidencji pojazdów i centralnej ewidencji kierowców........

Jeśli jakikolwiek podmiot wystawi innemu podmiotowi fakturę lub paragon, a ten opłatę ewidencyjną zaksięguje jako koszt, zawarty warunek w ww. cytacie nie zostanie spełniony. Zgodnie z Ustawą Ordynacja podatkowa, opłata ewidencyjna w każdym przypadku nie jest przychodem. Dlatego nie może być kosztem dla jakiegokolwiek podmiotu. Jest opłatą nieopodatkowaną. Pobieranie opłaty nie jest przedmiotem podstawowym działalności firmy zawartym w dokonanym zgłoszeniu o rodzaju prowadzonej działalności. Pobierane opłaty należy ewidencjonować zgodnie z § 4. 1. Dz. U. nr 227 poz. 2254. W rozporządzeniu nie podano czasu rzeczywistego wprowadzania pobieranych opłat do ewidencji, a więc wpisów do ewidencji można dokonać np.: w ostatnim dniu miesiąca, na podstawie dowodów wpłat (kwitariusza, KP, NK). W § 3. Dz. U. nr 227 poz. 2254 mowa jest opłatach podanych w rozporządzeniu, a nie za wykonane badanie techniczne pojazdu !!!

Znaczenie słowa podmiot:

Podmiot jest główną częścią zdania. Podmiot może oznaczać osoby, zwierzęta, rzeczy, zjawiska, pojęcia. Odpowiada na pytania: kto?, co?

Omówienie zagadnienia oparłem na podstawie dostępnych źródeł i wydanych aktach prawnych oraz przeprowadzonych rozmowach telefonicznych. Udzielonych wyjaśnień nie należy traktować jako "porady prawne". Nie bierzemy odpowiedzialności za ich ewentualne wykorzystanie. Udzielone wyjaśnienia być może pomogą w podejmowaniu właściwych decyzji.

WAŻNE !!!

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 30 grudnia 2003 r. Dz. U. Nr 232 poz. 2338, zmieniające rozporządzenie w sprawie centralnej ewidencji pojazdów § 1. pkt. 4) w § 4: a) ust. 1 i 2 otrzymują brzmienie: 2. Dane o terminie badania technicznego oraz informację o dodatkowym badaniu technicznym, o której mowa w art. 80b ust. 1 lit. j) ustawy, lub informacje o zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego albo pozwolenia czasowego wskutek badania technicznego przekazują do ewidencji stacje kontroli pojazdów za pośrednictwem organu rejestrującego sprawującego nad nią nadzór, niezwłocznie po dokonaniu badania technicznego, nie później jednak niż w ciągu 3 dni od jego wykonania.", § 2. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2004 r., z wyjątkiem § 1 pkt. 5 lit. b, który wchodzi w życie z dniem 25 stycznia 2004 r

Z wyrazami szacunku Grzegorz Krzemieniecki

Powrót