Pytania i odpowiedzi - badanie techniczne pojazdu.

 

Pytanie: Po przeprowadzonym badaniu okresowym diagnosta stwierdził, że pojazd nie spełnia warunków technicznych z powodu braku tabliczki znamionowej i braku oświetlenia tablicy rejestracyjnej. Otrzymałem zaświadczenie z w/w usterkami i termin 7 dni na ich usunięcie (wpisany na zaświadczeniu).

Odpowiedź:

Dz. U. Nr 227 poz. 2250 z 2003 r. http://www.sunrise-phu.com.pl/informacja/informacja_08a_12_2004.htm

Ad. § 12 ust. 2 pkt. 1) – w przypadku stwierdzenia negatywnego wyniku badania technicznego, uprawniony diagnosta wystawia zaświadczenie, w którym zamieszcza stwierdzone usterki oraz informuje właściciela pojazdu o konieczności wykonania badania technicznego pojazdu po usunięciu usterek w okresie nie dłuższym niż 14 dni zgodnie z AD. § 12 ust. 5.

Ad. § 12 ust. 4 – w przypadku stwierdzenia negatywnego wyniku badania technicznego, diagnosta wydaje zaświadczenie. Może zezwolić na używanie pojazdu przez czas nie przekraczający 7 dni , określając warunki tego używania w uwagach w pkt. 1 zaświadczenia. Zezwolenie nie może być wydane w przypadkach, o których mowa w art. 132 w ust. 1 pkt. 1 lit. a) i c) oraz w pkt. 6. W zaświadczeniu takim nie określa się terminu następnego badania technicznego.

Ad. § 12 ust. 5 – w uwagach zaświadczenia w pkt. 1 należy zamieścić adnotację podaną w tym ustępie lub że “Termin następnego badania pojazdu został określony zgodnie z Dz. U. Nr 227 poz. 2250 z 2003 r. § 12 ust. 5. "

Ustawa Prawo o ruchu drogowym.

Rozdział 2

Zatrzymywanie i zwracanie dowodów rejestracyjnych

Art. 132. 1. Policjant zatrzyma dowód rejestracyjny (pozwolenie czasowe) w razie:

1) stwierdzenia lub uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd:

a) zagraża bezpieczeństwu w szczególności po wypadku drogowym, w którym zostały uszkodzone zasadnicze elementy nośne konstrukcji nadwozia, podwozia lub ramy,

b) zagraża porządkowi ruchu,

c) narusza wymagania ochrony środowiska,

2) stwierdzenia, że pojazd nie został poddany badaniu technicznemu w wyznaczonym terminie lub termin badania nie został wyznaczony prawidłowo,

3) stwierdzenia zniszczenia dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego) w stopniu powodującym jego nieczytelność,

4) uzasadnionego podejrzenia podrobienia lub przerobienia dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego),

5) stwierdzenia, że badanie techniczne zostało dokonane przez jednostkę do tego nie upoważnioną,

6) nieokazania przez kierującego dokumentu stwierdzającego zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu lub nieokazania dokumentu stwierdzającego opłacenie składki tego ubezpieczenia,

7) uzasadnionego przypuszczenia, że dane w nim zawarte nie odpowiadają stanowi faktycznemu.

2. W razie zatrzymania dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego), policjant wydaje kierowcy pokwitowanie. Może on zezwolić na używanie pojazdu przez czas nie przekraczający 7 dni, określając warunki tego używania w pokwitowaniu. Zezwolenie nie może być wydane w przypadkach, o których mowa w ust. 1 pkt. 1 lit. a) i c) oraz w pkt. 6.

3. Zatrzymany dokument, z wyjątkiem przypadków określonych w ust. 1 pkt. 4, 6 i 7, odpowiedni organ Policji przesyła niezwłocznie organowi, który go wydał, z zastrzeżeniem ust. 5.

4. W przypadkach określonych w ust. 1 pkt. 1, 3 i 4 dowód rejestracyjny (pozwolenie czasowe) zatrzyma również jednostka upoważniona do przeprowadzania badań technicznych. Przepisy ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.

5. Zatrzymany dokument pojazdu zarejestrowanego za granicą, z wyjątkiem przypadków określonych w ust. 1 pkt. 4 i 6, pozostawia się w jednostce Policji przez okres 7 dni. Po upływie tego terminu dokument przekazywany jest przedstawicielstwu państwa, w którym pojazd jest zarejestrowany.

6. Zwrot zatrzymanego dokumentu następuje niezwłocznie po ustaniu przyczyny uzasadniającej jego zatrzymanie, z zastrzeżeniem art. 133.

Pytanie: Czy mogę się swobodnie poruszać samochodem którego termin badania w dowodzie rejestracyjnym już minął, a w zaświadczeniu jest nowy termin o 7 dni dłuższy , i czy podczas kolizji PZU musi uznać termin podany w zaświadczeniu z badania technicznego .

Odpowiedź:

Ponowne sprawdzenie mechanizmów i zespołów w pojeździe, w którym stwierdzono usterki w trakcie badań technicznych jest kontynuacją rozpoczętego badania technicznego zgodnie z § 12. 5. Dz. U. Nr 227 poz. 2250 z 2003 r. Może się zdarzyć, że zamiast np.: okresowego badania będzie to dodatkowe badanie i w tym przypadku mamy również kontynuację. Wydział komunikacji sporządzonego dokumentu z innym wskazaniem przeprowadzonego badania nie przyjmie. Poruszać pojazdem się można zgodnie z określonymi warunkami używania tego pojazdu przez diagnostę. Ubezpieczyciel powinien uznać termin podany w zaświadczeniu z badania technicznego.

Udzielonych wyjaśnień nie należy traktować jako "porady prawne". Nie bierzemy odpowiedzialności za ich ewentualne wykorzystanie.

Z wyrazami szacunku Grzegorz Krzemieniecki

Powrót